اطلاعات تماس 04134403944

لوب پمپ

لوب پمپ ها از گروه پمپ های جا به جایی مثبت بوده و کارکردی شبیه به پمپ های دنده ای دارند. لوب پمپ ها هیچ گونه تماسی با یکدیگر نداشته و چرخشی غیر تماسی دارند .

 

کاربرد لوب پمپ ها:

 

– لوب پمپ پلیمرها

– لوب پمپ مواد غذایی

– لوب پمپ صنایع کاغذسازی

– لوب پمپ صابون ها

– لوب پمپ رنگ و چسب ها

– لوب پمپ لاستیک

– لوب پمپ دارویی

 

به دلیل توانایی بالای پمپ های لوب(گوشواره ای) در جابجایی مواد غلیظ یا سیالهای مخلوط با مواد جامد، استقاده از این گونه پمپ ها تقریبا در همه صنایع رشد چشمگیری داشته است .

 

هر جا که نیاز به انتقال سیالهای غلیظ مانند : قیر ، گل حفاری ، لجن و … باشد .

پروژه های انتقال سیالهای مخلوط با مواد جامد مانند : تخلیه یا جابجایی سیلاب ، فاضلاب ، کودهای کشاورزی ، پسماندهای صنعتی

پروژه هایی که در آن ، نیاز به جابجایی سیالهای غلیظ مخلوط با مواد جامد بوده و باید از آسیب به مواد جامد موجود در سایل جلوگیری شود مانند انتقال ماست میوه ای

پروژه هایی که در آن سیال باید بدون تغییر در ماهیت و شکل ظاهری جابجا شود مانند انتقال كره ، شامپو ، ماست ، شیر و …

پمپ های لوب دارای خاصیت خود راه اندازی هستند و امکان ایجاد جریان برعکس به وسیله تغییر جهت چرخش گوشواره ها را دارند ، این پمپ ها توان کار به صورت خشک در زمانی طولانی را داشته و  در آنها جریان نسبتا مستقل از فشار بوده و در نتیجه خروجی آن ثابت و پیوسته است . به طوری کلی از مزایای پمپ های گوشواره ای عبارتند از : عبود دادن مواد جامد در سیال – توانایی کارکرد خشک طولانی – تخلیه مواد بدون نوسان-خود راه انداز – راندمان بالا-کیفیت بهداشتی بالا – قابلیت اطمینان و مقاومت بالا

 

بیشترین استفاده این گونه پمپ ها:

– صنایع غذایی

 

استفاده از پمپ های لوب به دلیل استانداردهای بالای بهداشتی ،در صنایع غذایی ، بسیار مرسوم است ، توانایی جابجایی مواد بدون ایجاد تغییر شکل و ماهیت مواد ، راندمان بالا، استهلاک بسیار کم و تعمیر و نگهداری آسان  این گونه پمپ ها از دلایل استفاده از آن در صنعت مواد غذایی به شمار می آید .

 

– نفت و پتروشیمی

 

به دلیل مزایای منحصر به فرد پمپ های لوب و نیز عمر بسیار بالای این گونه پمپ ها، استفاده از این گونه پمپ ها در صنایع نفت و پتروشیمی بسیار مرسوم است ، در جابجایی مواد با غلظت بالا مانند قیر ، گل حفاری و . . . بهترین انتخاب پمپ های لوب(گوشاره ای ) خواهند بود .

 

– آب وفاضلاب

 

یکی از معضلات ،در پروژه های آب و فاضلاب معمولا جابجایی سیال می باشد، جاجایی آبهایی که مخلوط با مواد مختلف از جمله سنگ،چوب،پلاستیک،مو و … هستند ، تخلیه معابر یا محل های  آب گرفته به دلیل سیلاب با ترکیدگی لوله ، انتقال مواد در تصفیه خانه ها ،  جابجایی لجن با غلظت بالا ، تحلیه کف لاگون های تصفیه خانه ها و جابجایی هر سیال غلظ در این حوزه به سادگی توسط پمپ های لوب(گوشوارهای)انجام می شود .

 

– صنایع کشاورزی و دامپروری

 

پمپ های لوب در صنایع کشاورزی و دامپروری کاربردهای فراوانی دارند که از مهمترین آنها می توان به جابجایی کودهای دامی در محل دامداری و نیز انتقال و پاشش کود مایع در زمین کشاورزی نام برد.کودهای دامی با توجه به غلظت بالا و وجود موادی مانند کاه ، پلاستیک و … توسط پمپ های معمولی قابل جابجایی نیستند در صورتی که پمپ های لوب به سادگی این کا را با راندمان بسیار بالا انجام خواهند داد .

نحوه عملکرد لوب پمپ ها:

 

لوب پمپ ، پمپ دنده قلوه ای یا پمپ گوشواره ای از دو دنده قلوه ای تشکیل شده که این دو دنده در محفظه ای بزرگ در حال چرخش بوده و هیچگونه سایش و تماسی با یکدیگر ندارند و به همین دلیل اجسام جامد را بدون کوچکترین ضربه ای انتقال می دهند.لوب پمپ کارکردی شبیه پمپ دنده ای دارد. لوب پمپ، پمپی با جابه جایی مثبت می باشد و این پمپ گوشواره ای در هنگام پمپاژ سیالات غلیظ و جامدات کمترین تأثیر را بر آنان می گذارد. لوب پمپ استیل سطحی کاملاً صاف و صیقل داشته و شستشو و استریل کردن آن جهت پمپاژ مواد خوراکی بسیار آسان است. پمپ گوشواره ای دارای دبی تقریباً مستقل از فشار می باشد و جریانی یکنواخت دارد.  به طور کلی پمپهای لوب یا پمپ گوشواره ای برای انتقال مواد خوراکی مثل آلبالو ، ماست ، مارگارین ، پنیر خامه ای ، توت فرنگی ، ژله ، پوره ، زردآلو ، لوبیا و مربا و مواد دارویی و آرایشی مثل لاک ، خمیر دندان ، صابون ها ، لوسیون و واکس استفاده بسیار دارد .

 

کلمات کلیدی :
پمپ – لوب – لوپ – دنده – قلوه ای – گوشواره ای – مخصوص – صنایع – غذایی – کره – کرم – ارده – غلیظکش – میکسر